Urządzenia z USB typu C: poznaj ich najważniejsze zalety

Gniazdo typu USB C nie jest jeszcze powszechnie stosowane w urządzeniach mobilnych czy nośnikach pamięci i bankach energii. Można się jednak spodziewać, że w przeciągu kilku najbliższych lat tak się właśnie stanie i wyprze ono z rynku obecnie dominujące rozwiązania. Tę tezę opieramy na licznych zaletach urządzeń z USB typu C, które w pewnym momencie muszą zadecydować o tym, że większość użytkowników się na nie – pisząc kolokwialnie „przesiądzie”. Jeśli miałeś już do czynienia z tym standardem, to z pewnością wiesz, że jest niezwykle komfortowy. Jeśli nie, to wybierając kolejne urządzenie elektroniczne, na przykład powerbank, koniecznie skup się na tych z USB typu C. Dlaczego? W naszym poradniku wymieniamy najważniejsze zalety tego rozwiązania.

Symetryczność

Nie ma ważniejszego argumentu niż ten dotyczący właśnie symetryczności. O co chodzi? Aby Ci to dobrze wytłumaczyć odwołamy się do Twoich doświadczeń. Przypomnij sobie, ile razy zdarzało Ci się siłować z kablem USB, którego końcówka nie chciała wejść w gniazdo w urządzeniu – było to spowodowane jej nieprawidłowym ustawieniem. W przypadku starszych standardów USB ważne jest to, jaką stroną próbujemy wpiąć kabel do urządzenia. Bywa to dość problematyczne, np. po ciemku i rodzi ryzyko uszkodzenia gniazda.

Standard USB typu C rozwiązał ten problem raz na zawsze. Ponieważ gniazdo i wtyczka są symetryczne, nie ma znaczenia, którą stroną podepniemy kabel do urządzenia. Genialne, banalnie proste i niezwykle praktyczne.

Pełna kompatybilność

Każde urządzenie z gniazdem USB typu C jest kompatybilne z kablami z wtyczką USB typu C. Nie ma zatem znaczenia, czy zabierzesz kabelek ze sobą, czy pożyczysz go od kogoś np. w pociągu czy w hotelu. Zawsze masz pewność, że uda Ci się naładować urządzenie. W przypadku starszych urządzeń nie jest to niestety takie oczywiste.

Jeśli masz np. telefon z gniazdem USB typu B, to kabelek USB typu C nie będzie do niego pasować. Mało tego: zdarza się, że urządzenie nie chce się komunikować nawet z niektórymi kablami wyposażonymi w prawidłową końcówkę. Po przejściu na standard USB typu C ten problem przestaje mieć znaczenie.

Szybkie przesyłanie danych

Zalety standardu USB typu C docenisz nie tylko podczas ładowania urządzenia, ale też np. zrzucania z niego zdjęć czy filmów na dysk komputera. Ten standard jest znacznie, bo nawet 20-krotnie szybszy od dotychczas stosowanych rozwiązań. Jest to ważna informacja dla osób, które swoje urządzenia mobilne wykorzystują przede wszystkim do pracy i nie chcą tracić mnóstwa czasu na żmudne oczekiwanie, aż nareszcie uda się przekopiować jakieś ważne dane z jednego sprzętu na drugi.

Warto wiedzieć

USB typu C daje też możliwość jednoczesnego przesyłania obrazu i dźwięku oraz ładowania urządzenia, co jest sporym udogodnieniem – np. dla osób odbywających wideokonferencje.

Szybsze ładowanie

Czy wiesz, że urządzenia z USB typu C mogą być ładowane prądem o mocy nawet do 100W? Dzięki temu dysponując np. powerbankiem obsługującym ten standard, masz możliwość swobodnego naładowania laptopa w rozsądnym czasie.

 

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.