Pendrive USB OTG: na czym to polega?

Chyba każdemu zdarzyła się sytuacja, w której zabrakło miejsca w pamięci wewnętrznej smartfonu czy tabletu i nie można już zapisać kolejnego zdjęcia, zainstalować nowej aplikacji itd. Jest to dość irytujące, ale na szczęście istnieje proste rozwiązanie tego problemu. To pendrive USB OTG. Takie nośniki danych powoli stają się standardem, ale nadal wiele osób nie zna tej technologii. Warto nadrobić zaległości, ponieważ USB OTG ma potencjał, aby bardzo ułatwić nam życie.

Czym jest pendrive USB OTG?

Pisząc możliwie najprościej: jest to taki pendrive, który można podłączyć bezpośrednio do urządzenia mobilnego, najczęściej właśnie smartfonu czy tabletu. Dzięki tej funkcji nie musimy już korzystać z pośrednictwa komputera, aby zrobić backup danych zgromadzonych w pamięci urządzenia. Teraz można to zrobić w ciągu chwili – wystarczy tylko połączyć ze sobą smartfon i pendrive USB OTG.

Jest to zatem znakomite rozwiązanie dla tych, którzy przechowują w pamięci telefonu dużo ważnych danych, zdjęć, filmów i aplikacji oraz chcą je wygodnie przenosić na zewnętrzny nośnik.

Rada

Jeśli nie wiesz, czy Twoje urządzenie mobilne jest kompatybilne z technologią OTG, możesz to łatwo sprawdzić. Wystarczy pobrać aplikację USB OTG Checker ze sklepu Google Play (na urządzenia z systemem Android). Aplikacja sama ustali, czy możesz skorzystać z USB OTG w swoim telefonie lub tablecie.

Może się oczywiście okazać, że Twoje urządzenie nie współpracuje z USB OTG. W takiej sytuacji zostaje nam jeszcze furtka, czyli zrootowanie urządzenia. Przestrzegamy jednak, aby nigdy tego nie robić w okresie fabrycznej gwarancji – może to skutkować jej jednostronnym zerwaniem.

Jak to właściwie działa?

Mając smartfon czy tablet współpracujący z funkcją USB OTG możesz już poszukać odpowiedniego pendrive’u. Odpowiedniego, czyli również wyposażonego w tę funkcję (nie każdy nośnik spełnia to kryterium). Jak odróżnić „zwykły” pendrive od tego z USB OTG?

To proste. Nośnik USB OTG posiada podwójną końcówkę. Za pośrednictwem klasycznego złącza USB można umieścić pendrive w gnieździe w komputerze, telewizorze czy innym urządzeniu. Dodatkowo dostępne jest złącze microUSB, które pozwala podłączyć pendrive do smartfonu czy tabletu.

Pendrive z USB OTG nie wymaga żadnej przejściówki do przenoszenia danych z lub na urządzenie mobilne. Jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie, które budzi duże zainteresowanie na rynku. Dzięki technologii USB OTG możemy dużo łatwiej zarządzać danymi gromadzonymi w pamięci urządzenia mobilnego i w dowolnym momencie przenosić np. zdjęcia czy filmy na zewnętrzny nośnik. Nie potrzebujemy do tego pośrednictwa komputera, co oszczędza czas i świetnie sprawdzi się chociażby podczas wakacji czy podróży służbowej.

Jeśli więc chcesz zaskoczyć swoich klientów podczas kolejnej akcji promocyjnej z wykorzystaniem gadżetów reklamowych, koniecznie rozważ zainwestowanie właśnie w pendrive’y USB OTG. Wręczając taki upominek klientowi zyskasz też świetną okazję do tego, aby wytłumaczyć mu zasadę działania tej technologii i tym samym przedłużyć osobisty kontakt. Nie musimy wyjaśniać, jak duże korzyści biznesowe mogą z tego wyniknąć.

 

 

 

 

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.